mercoledì 20 gennaio 2016

KARNAWAŁOWE MIODOWE KULECZKI (STRUFFOLI)

 
Składniki:
na ciasto:
200 g mąki, 10 g masła, 3 żółtka, 1 łyżka cukru, 1 szczypta soli, 1 łyżka spirytusu lub wódki, skórka z 1/2 cytryny, skórka z 1/2 pomarańczy 
do smażenia:
olej arachidowy lub słonecznikowego
 do dekoracji:
ok. 300 ml miodu (najlepiej wielokwiatowego) lub pół na pół miodu i cukru, 50 ml wody, migdały (najlepiej płatki), kandyzowane skórka cytryny, pomarańczy (opcjonalnie), skórka z 1/2 cytryny, skórka z 1/2 pomarańczy, kolorowe cukiereczki

Sposób przygotowania:
1.Ze wszyskich składników zagnieść szybko ciasto.Wyrabiać do momentu uzyskania gładkiego i sprężystego ciasta (w razie potrzeby, gdy ciasto będzie zbyt twarde mozna dodać białko), uformować kulkę. Przykryć szczelnie przeźroczystą folią spożywczą i pozostawić w chłodnym miejscu przez conajmniej 1 godzinę.
2.Odrywać po kawałku ciasta i na posypanej lekko mąką stolnicy lub blacie formować wałeczki o średnicy najlmniejszego palca (śr. 1 cm), a następnie kroić nożem kawałeczki o długości ok.1 cm.
3.Przed smażeniem otrząsnąć  z nadmiaru mąki.
4.W dość wysokim garnku (tworzy się piana podczas smażenia!) rozgrzać olej i smażyć porcjami do uzyskania złotego koloru.
5.Osuszyć na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu i wsypywać do dużej miski.
6.W garnuszku rozpuścić miód, dodać potartą drobno skórkę z cytryny i z pomarańczy (bez białej cześci- jest gorzka!). Rozrzedzić miód dodając trochę gorącej wody i dobrze wymieszać.
7.Wlać miód do usmażonych kuleczek, wsypać migdały, kolorowe cukiereczki i opcjonalnie skórkę kandyzowaną. Wszystko dokładnie wymieszać.
8.Kuleczki nakładać do papierowych pirotinek tworząc pojedyncze porcje. 
Rady:
Tradycyjnie struffli wykłada się do foremki na babkę (najlepiej z dziurą) i później odwracając ją na talerzu tworzy się tzw. koronę.  Zamiast używać formy na babkę z dziurą, można położyć na talerzu szklankę i obłożyć dookoła wymieszanymi wcześniej z miodem kuleczkami.


                                             W krainie miodem płynącej - edycja 2

Nessun commento:

Posta un commento

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...