domenica 16 febbraio 2014

KARNAWAŁ WE WŁOSZECH


Karnawał we Włoszech ma bardzo stare korzenie. Obecnie niemal każde miasteczko ma swoje własne tradycje związane z czasem radosnej zabawy i maskarady. Oczywiście trudno je wszystkie nawet tylko wymienić z nazwy. Bardzo różny charakter mają także obchody karnawałowe. Napiszę Wam parę słow o tych najbardziej znanych.

Bez wątpienia najsłyniejszym karnawałem całych Włoch i jednym z najsłynniejszych na świecie jest Carnevale di Venezia (Veneto).  Inną grupę tradycji karnawałowych stanowią uliczne przemarsze wozów alegorycznych. Należy tu wspomnieć przede wszystkim o Viareggio (Toscana),  Putignano (Puglia), AcirealeSciacca (Sicilia). W innych miejscowościach nawiązuje się do folkloru, dawnych zwyczajów: Ivrea (Piemonte), walka na pomarańcze), Oristano (Sardegna), Mezzojuso (Sicilia). Inną grupę stanowią maskarady związane z dawnymi ludowymi  zwyczajami oddalającymi zło”: Mamoiada (Sardegna), Tufara (Molise).

W zależności od regionu i miejscowości karnawał w Italii rozpoczyna się w różych terminach. I tak najwcześniej zaczyna się już w dniu św. Szczepana 26 XII (Santo Stefano), czy też w Nowy Rok (Capodanno) lub Trzech Króli (Epifania). W innych regionach dopiero wraz świętem „Canderola” (Matki Boskiej Gromnicznej). Kończy się zawsze we wtorek poprzedzający Środę Popielcową (Ceneri). Oczywiście te najważniejsze wydarzenia dla danego Karnawału mają swoje ustalone daty. Często jednak, jak w przypadku karnawału weneckiego, który w czasach współczesnych (w czasach swojej świetności trwał wiele miesięcy) wypada na 12 dni poprzedzające okres postu ma kalendarz ruchomy. Te najważniejsze wydarzenia mają miejsce w czasie dwóch karnawałowych weekendów i Tłustego Czwartku (Giovedi’ Grasso).
Nessun commento:

Posta un commento

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...